16. 9. 2017

"Dnešní látkové plenky se přibližují k používání plenek jednorázových".

Látkové pleny, nebo jednorázové? Tuto otázku si pokládá určitě spousta rodičů, chtíc pro své děti to nejlepší. Otázkou látkových plen se zabývají i látkovací poradkyně Martina Michalová a majitelka olomoucké pobočky Brány k dětem Šárka Gajdošová (www.olomoucka-brana.cz), které nám ochotně odpovídaly na dotazy především maminek, které se stále ještě rozhodují. Pokud chcete vědět o Zdravém přebalování více, poradit se a načerpat praktické zkušenosti, Brána k dětem nabízí kurzy Zdravého přebalování. Děkujeme za rozhovor.

Jaký je nejčastější důvod, že se rodiče rozhodnou pro látkové pleny? A jak byste přesvědčila rodiče, aby to s látkovými plenami zkusili také?

Nejčastější důvody proč začnou rodiče používat látkové plenky jsou zdravotní důvody (nepříjemné reakce pokožky zadečku miminka na chemické látky obsažené v jednorázové plence). Další důvody jsou ekologie, pohodlí a úspora peněz.

Jak správně postupovat při plenkování látkovými plenami?

Než se rozhodneme používat látkové plenky, je dobré si položit několik základních otázek. Jaký systém látkových plen zvolím s ohledem na úsporu financí, způsob údržby? Kdo všechno bude přebalovat, jestli jen já nebo jiný člen v domácnosti? Chci plně látkovat nebo jen částečně (jen doma nebo jen přes den)? A jaké mám možnosti sušení? Dle toho se pak rozhodnu jaké plenky si zvolím a budu používat. Neznamená to, že vaše rozhodnutí musí být trvalé, ale i v průběhu látkování můžete zkoušet různé varianty a doplňovat svou látkovou výbavičku. 

Co obsahuje a kolik stojí plná výbava na plenkování látkovými plenami pro jedno dítě od narození cca do 2,5 let?

Kolik stojí plná výbava je individuální (variant jak látkovací výbavičku poskládat je mnoho), ale pohybuje se okolo 10.000 korun. V plenkové výbavě by mělo být 24-28 ks savých vrstev, 4-6 ks svrchních kalhotek. Vše záleží na tom, jaký systém zvolíte a jak často budete prát.

Můžeme kombinovat látkové a jednorázové pleny? A když už jednorázové pleny, tak jaké?

Ano, samozřejmě se můžou kombinovat látkové a jednorázové plenky. Jsou maminky co doma používají látkové plenky a při pobytu mimo domov používají ty jednorázové. Kdybych já měla osobně použít nějaké jednorázové plenky, zvolím některé z ekoplen nebo jednorázová vkládací jádra od Bambooliku.

Jak často se musí látkové pleny měnit na rozdíl od jednorázových?

Zde je nutno zdůraznit, že časté přebalování obecně lze jenom doporučit, je to nejlepší způsob jak předcházet opruzeninám.  A to bez ohledu na to, jaký typ plen používáme. Přebaluje se zhruba po 2-3 hodinách.

Z jakých materiálů se vyrábí látkové pleny? Jak se o ně starat?

Materiálů je spousta, především je to bavlna, bambus (bambusová viskóza) či konopí. Nejčastěji jsou to směsi těchto materiálů. O plenky se staráme tak, že použité plenky skladujeme v kyblíku (doporučuji použít i síťku na pleny) či skladovacím pytli a jednou za 2-3 dny je dáme do pračky a vypereme na 60 stupňů. Nepoužíváme aviváž! To by plenkám uškodilo. A pak je jen pověsíme necháme uschnout a znovu používáme dál. Plenky není třeba žehlit.

Dokázala byste podpořit maminky, které nepoužívají látkové pleny z důvodu časového, kvůli spoustě práce kolem či z důvodu častého cestování?

Používání látkových plenek je opravdu jednoduché. Manipulace s plenkami je stejná jako s jednorázovými plenkami. Oba typy plenek musíme z miminka sundat a hodit do koše. Jediný rozdíl je, že látkové plenky se perou a jednorázové plenky se musí denně vynášet do popelnice. Navíc s látkovými plenkami nám odpadá starost s pravidelným nákupem jednorázových plenek, nemusíme hlídat slevové akce. Látkové plenky už máme doma a pohodlně používáme.

Mohou se látkové pleny používat už u novorozence?

Ano, mohou. Látkové plenky jsou v různých velikostech. A pro ty nejmenší miminka jsou vhodné novorozenecké plenky či mohu z vlastní zkušenosti doporučit klasické čtvercové plenky poskládané na novorozenecký sklad.

Je spočítáno, kolik peněz rodiče ušetří za jedno dítě při používání látkových plen?

S používáním látkových plenek lze ušetřit minimálně až 1/3 nákladů. Záleží jaký typ látkových plenek si rodiče zvolí.

A naopak je spočítáno kolik odpadu plínek je z jednoho dítěte?

Jedno miminko za své plenkové období spotřebuje 1 tunu plenek, které se rozkládají až stovky let nebo spalují ve spalovnách.

Jaké jsou zkušenosti s učením dětí z látkových plen na nočník?

Zkušenosti jsou obdobné jako s plenkami jednorázovými. Každé dítko je v tomto směru individuální, jedno začne chodit na nočník dříve jiné později. Jen v látkových plenkách si může dítko uvědomovat dříve, že má morko v plínce, je tedy více citlivé na pocit mokra. Pocit mokra působí nepohodlí a mnohé maminky uvádějí, že díky tomu se jejich děti dříve naučí hygienickým návykům.

Jsou nějaké nové trendy v přebalování látkovými plenami?

Dnešní moderní látkové plenky jsou natolik jednoduché v používání, že se přibližují k používání těch jednorázových plenek. Takovou novinkou v přebalování jsou jednorázová vkládací jádra od firmy Bamboolik, která jsem uvítala jako lepší variantu místo jednorázových plenek na cestování. Neobsahují žádné chemické látky a jsou přitom prodyšné a savé. Vkládají se do svrchních kalhotek.

Děkujeme, redakce.

Zdroj: http://cosditetem.cz/rozhovor/dnesni-latkove-plenky-se-priblizuji-k-pouzivani-plenek-jednorazovych/