7. 3. 2019

Jak zvládnout nejčastější obavy z nošení dětí

Stále se setkávám s rodiči, kteří mají obavy z nošení dětí v šátku nebo ergonomickém nosítku. Na prvním místě jsou to obavy z teplotního diskomfortu. Zkrátka, že dítěti bude moc zima nebo teplo, a dojde tak k přehřátí nebo podchlazení. Na druhém místě je strach o dítě, zda je v nosítku nebo šátku správně umístěno tzv. v ergonomické poloze. A v neposlední řadě se rodiče trápí otázkou, co když s dítětem upadnu.

Než se pustím do rozebírání jednotlivých obav z nošení dětí v šátku či nosítku, chci vás podpořit v tom, abyste nošení vyzkoušeli. Některá nosítka a šátky si můžete zapůjčit domů na vyzkoušení. Když budete používat nosítko, neznamená to, že se musíte vzdát kočárku. Každý den budete mít na výběr, co zrovna použijete. Kočárek se dá skvěle kombinovat s nosítkem či šátkem, takže i v průběhu procházky můžete vyměnit kočárek za nosítko a naopak.

Sama mám 3 děti a máme doma kočárek, šátek i ergonomické nosítko. Ač to nejsou levné záležitosti, je to ta nejlepší investice. Navíc tyto věci lze koupit z druhé ruky nebo naopak prodat na bazaru.

Tepelný komfort

Maminky mají strach, že dítě zmrzne avšak pediatři se setkávají především s přehřátými dětmi. Hned na začátek je důležité říci, že při nošení miminka máte obrovskou výhodu v tom, že díky neustálému kontaktu máte kontrolu, jak miminku je. Navíc při nošení si předáváme s miminkem až 60 % tepla, takže se vzájemně hřejeme.

Osobně jsem hodně zimomřivá a nošení miminka v zimě si užívám. Nikdy jsem si předtím nedokázala představit, že bych si v době, kdy je pod nulou, oblékla jen triko, mikinu a softshellovou bundu, a přesto si užívala příjemné teplo. Výhodou je, že ani miminko nemusíte příliš oblékat. Vždyť všichni víme, jak oblékání mrňousci nesnáší. Jen stačí zvolit vhodný materiál a vrstvení.

Doporučuji obléci termoregulační oblečení, a to nejlépe z přírodních materiálů. V zimě krásně zahřeje merino vlna a v létě zchladí bambus. Důležité je, aby materiály byly dobře savé a odváděly vlhkost od těla. Vlhkost totiž způsobuje až 20 % tepelných ztrát.

Na miminko vrstvíme oblečení podobně jako na sebe. Mysleme i na to, že šátek nebo nosítko tvoří další hřejivou vrstvu. Nezapomeňme dostatečně obléci nožičky a hlavu. Hlavou uniká až 1/3 tělesné teploty. Nejvíce se při nošení osvědčily kukly, které zároveň zakryjí i krk a ramínka. Vaše nohy se chůzí zahřívají, ale miminku ne. Stačí přidat látkové botičky.

Za chladného počasí by vrchní vrstva měla být větruvzdorná a nepromokavá. Nejjednodušší variantou jsou softshellové bundy. Jak jsem již výše psala v souvislosti s tepelným komfortem, tak bunda postačí nezateplená. Navíc vám pak poslouží po celý rok (chladná rána či večery, pobyt na horách). Další možností je našití vsadky do své vlastní bundy nebo pořízení softshellové kapsy.

Když si chcete ověřit teplotu miminka, sáhněte mu za zátylek. Končetiny jsou studenokrevné, nevypovídají o celkové teplotě těla. Každé dítě má navíc jiný tepelný komfort.

Pohodlí miminka

Stěžejní zde je vybrání vhodného šátku nebo nosítka a docílení ergonomické polohy. Nemá moc význam se ptát na doporučení na diskuzích, protože kolik lidí, tolik názorů a každému sedne něco jiného. Doporučuji vyzkoušet co nejvíce ergonomických nosítek, a to ve specializovaných prodejnách nebo na nosících srazech.

V šátku lze nosit hned od narození, a to horizontálně nebo vertikálně. Toto umožňuje i nosítko Caboo. U většiny ergonomických nosítek je doporučeno začít používat až od cca 3. měsíce věku dítěte. Jednou z variant jsou nosítka Mei Tai, která lze použít i u menších dětí. Pro dlouhodobé nošení jsou výhodná rostoucí nosítka.

Vhodná poloha pro správný motorický vývoj je docílena abdukční polohou, zakulacením zádíček. Myslím, že ani není třeba zmiňovat, že je nezbytné, aby dítě bylo otočené čelem k vám. Správnou polohu vám pomůže docílit podsazení zadečku a adekvátní dotažení popruhů. Psát by o tom šlo do nekonečna, ale důležité je vyzkoušet si to s někým zkušeným a zažít si ten pocit, na základě kterého se můžete rozhodnout, co je pro vás vyhovující. 

Bezpečnost

Položme si jednoduchou otázku. Co je při pádu bezpečnější, mít miminko v kočárku nebo na svém těle? Pokud upadnu s kočárem, hrozí, že se kočárek převrátí nebo vjede do silnice. Když upadnu s dítětem na sobě, tak mi pud sebezáchovy nedovolí na dítě spadnout. Postačí jen nenosit ruce v kapsách. V zimě vám mohou dobře posloužit nesmeky, které zabrání uklouznutí na ledě.

A ještě pár tipů na závěr

Velkým pomocníkem se mohou stát návleky na nožky. Hodí se nejen na nošení, ale i pro bezplenkovou komunikační metodu. Hlavně vám ušetří dosti peněz za pořizování punčošek nebo jiných dalších vrstev na nožky. Vyrábí se z různých materiálů (vlna, bambus, bavlna) a jsou v univerzální velikosti, takže vydrží opravdu dlouho.

V šátku nebo nosítku lze i kojit, a proto nezapomeňte na kojící tričko, které vám to usnadní.  

Hodit se mohou i ochranné návleky na popruhy, díky nimž eliminujete ušpinění nosítka a perete ho méně často.

A hlavně věřte svému miminku. Ono dobře ví, kdy mu je dobře a kdy naopak ne. Své nepohodlí umí dát najevo. Stačí ho jen vnímat a reagovat na něj.

Všem dětem nošení nevyhovuje, proto je dobré výběr nosítka či šátku absolvovat i s miminkem. Zkrátka je to vše individuální a každý den musíme reagovat na aktuální potřeby našeho drobečka.

Ať už nosíte nebo vozíte, důležité je, že jste vy i miminko spokojení a užíváte si to.

Autor:

Mgr. Šárka Gajdošová 

Věřím v potenciál lidí a v to, že každá životní cesta má svůj smysl. Již přes deset let pracuji s lidmi, dříve v pomáhajících profesích a nyní v rámci svého podnikání. Snažím se realizovat koncept svobodné firmy, propagovat zdravý a ekologický životní styl a podporovat rodiče na jejich cestě s dětmi. Mám tři děti a mým čtvrtým dítětem je Ostrov pro rodinu. Více se o mně můžete dočíst na webu: www.sarkagajdosova.cz