2. 10. 2017

LÁTKOVÉ VLOŽKY – RADY A TIPY

Jaké vložky si koupit?

Zpočátku si kupte jednu vložku od různých výrobců nebo také různé typy vložek od jednoho výrobce. Každá žena je jiná a každé může vyhovovat jiný střih. Látkové vložky se stejně jako ty jednorázové dělí na denní, noční, slipové či intimky. U posledních dvou jmenovaných si ještě můžete vybrat, zda chcete nepropustnou či propustnou variantu. Propustné vložky nemají nepromokavou vrstvu, a hodí se tak spíše na slabé špinění či na výtoky pouze jako ochrana prádla.

Kolik si jich koupit a jak je používat?

Látkové vložky se v průběhu dne mění tak často jako jednorázové. Řiďte se tedy tím, kolik jednorázových vložek běžně během menstruace používáte. Nemusíte si kupovat celou sadu látkových vložek najednou. Kombinujte je s jednorázovými a časem si vyladíte svou sadu přesně na míru.

Používání látkových vložek je snadné. Vložku si vložíte na kalhotky, které ovinete jejími křidélky a zajistíte ji patentkami. Princip je vlastně stejný jako u jednorázových vložek. Dejte si však pozor, abyste na kalhotky vložku položily správnou stranou nahoru. V kontaktu s pokožkou má být přední čili savá strana, která je v porovnání se zadní stranou často víc prošitá, víc měkká, je zhotovena z příjemných materiálů a ze vzorovaných barevných látek. Naproti tomu zadní strana je zpravidla opatřena logem výrobce, je jednolitá (méně prošitá, jednobarevná) a když po ní přejedete prsty, šustí, jelikož obsahuje nepromokavou vrstvu.

Jak je skladovat a prát?

Můžete si opatřit nepromokavý pytlík, ve kterém si vložky budete přenášet. Já osobně takový pytlík nemám. Vložky si totiž můžete složit do „psaníčka“. Přední i zadní konec vložky ohnete do jejího středu tak, aby se vzájemně překrývaly. Tento sklad zajistíte patentkou, která je na křidélkách vložky. Nejenže se tím zmenší šířka vložky, ale zároveň ochráníte vnitřní část vložky, která je ve styku s pokožkou, před případným znečištěním. To samé je dobré udělat i po použití vložky. Krví znečištěná strana tak nepřijde do kontaktu s okolím.  Při skládání „psaníčka“ je tedy nutné, aby vždy byla dotyková strana složena směrem dovnitř.

  Existuje více variant skladování použitých vložek a každé ženě vyhovuje jiný způsob. Na konci dne můžete všechny použité vložky ručně přeprat a nanést na skvrny žlučové mýdlo, které je třeba nechat působit. Já nechávám minimálně 30 minut. Poté namočím do čisté vody, vložku šetrně vymačkám a uložím do kyblíku bez vody. V případě přetrvávajících skvrn nanáším žlučové mýdlo opakovaně. Rovněž je můžete předeprat a poté vložit do kyblíku s vodou anebo je rovnou vložit do kyblíku s vodou bez ruční předpírky. Důležité je každý den vodu vyměnit. Také můžete zvolit variantu skladování tzv. na sucho, kdy vložky ručně předeperete až před samotným praním v pračce. Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv typ skladování, doporučuje se vložky vyprat do 3 dnů od jejich použití. Zpravidla je vložky možné prát na 60°C. Abyste naplnila pračku, můžete je prát například spolu s ručníky. Před praním lze vložky desinfikovat například tak, že nakapete to kyblíku s vodou pár kapek tea tree oleje a vložky do tohoto roztoku ponoříte. Nepoužívejte aviváž, jelikož snižuje savost. Místo ní zle použít při předposledním máchání lžíci octa. Nesušte na topení či v sušičce, mohlo by dojít k porušení nepromokavé vrstvy.

Článek pro vás napsala Veronika Stašková. Žena, která má ráda přírodu, tvorbu nejrůznějšího druhu a má otevřené srdce a mysl.