17. 5. 2017

Práce nebo rodina? Já chci vše!

Strašně ráda bych skloubila rodinný a pracovní život. Měla dost času na svoji rodinu a zároveň dělala smysluplnou práci, která mě baví a uživí nás. Máte nebo měly jste podobné přání? Souzní tato slova s vámi?

Měla jsem toto přání, které jsem proměnila v realitu. Než jsem se dostala až sem, prošla jsem kus cesty. Pracovala jsem na více pozicích jako zaměstnanec a když jsem odcházela na mateřskou, tak jsem původně měla za to, že se do práce vrátím zpět. Na rodičovské dovolené s prvním synem jsem zjistila, že určitě nechci do žádné práce, mít striktně danou pracovní dobu a vše podřizovat práci. Prvním pokusem bylo angažovat se v manželově firmě, aby on mohl být více doma a já měla nějakou práci.

Netrvalo mi dlouho, abych zjistila, že nedokáži dělat práci, která mě nebaví. Založila jsem si svůj vlastní projekt Laskavé rodičovství, ale to neměnilo nic na tom, že manžel je v práci od nevidím do nevidím. Na určitý čas jsem začala znovu docházet a občasně pracovat na lince důvěry. Po porodu druhého syna zůstal muž doma a společně jsme si nějaký čas užívali nový dům a přemýšleli, jak fungovat dál…

Kudy jen z toho ven?

Stále mi to vrtalo hlavou, jak zařídit, abychom oba dělali to, co nás baví a přitom měli čas na sebe i děti. A jednoho dne to přišlo – otevřeme si franšízu Brány k dětem v Olomouci – děkuji za tento nápad.

Tento nápad jsme doma dosti diskutovali, následně jednali s majitelkou Brány k dětem a nakonec, když jsme se dohodli, tak nás čekaly dlouhé měsíce práce.

Seberealizace pro každého

Abychom byli všichni spokojeni, musel si každý najít své místo, náplň práce, při které nejlépe využije své znalosti, dovednosti, zkušenosti a hlavně – bude ho to bavit. Zajišťování chodu celé pobočky obnáší tolik práce, že si zde každý najde něco a ještě můžeme nabídnout práci i dalším lidem, protože bez nich by to nešlo.

Jako žena mám velkou potřebu tvořit, vymýšlet nové věci, být v kontaktu s lidmi a podporovat ženy, potažmo rodiče na jejich životní cestě. Můj muž rád věci analyzuje, strukturuje, potřebuje mít o všem přehled a dostávat i předávat jasné informace. A nakonec naše děti v případě potřeby mohou s námi do práce nebo naopak my udělat kus práce doma.

Po pravdě řečeno jsou dny náročné a dny pohodové, ale jsme všichni spokojeni, že můžeme být spolu, vděční za to, že si užíváme práci i rodinný život a najdeme si čas i každý sám pro sebe. Chce to dosti trpělivost, fungující a otevřenou komunikaci o všem, flexibilitu a mít jasně dané, ale přitom pružné hranice.

Velkou oblastí je práce s mužsko – ženskými polaritami tak, aby se nám dařilo ve všech našich rolích. Nemyslet na to, aby byly věci perfektní, ale aby byly prospěšné nám i druhým. Zkrátka mějme se v tom všichni dobře.

Mgr. Šárka Gajdošová

Majitelka olomoucké pobočky Brány k dětem: www.fb.com/branakdetemolomouc  

https://www.olomoucka-brana.cz/

Autorka 7 klíčů k výchově, ke stažení zdarma zde: www.sarkagajdosova.cz