27. 10. 2018

Výbavička šetrná k miminku, přírodě i peněžence

Když se podívám na nejrůznější články a diskuze o výbavičce do porodnice nebo pro miminko, tak mi jde z těch dlouhých seznamů hlava kolem. A když pak slyším od těhotných žen, co vše ještě musí nakoupit a do jakého stresu se dostávají… Uf, opravdu máme zapotřebí se nechat pohlcovat konzumem a vystavovat se stresu?

Věřte mi, že nepotřebujete vůbec nic. A když si toto připustíte, bude to pro vás velká úleva. Dostala jsem od života pár lekcí, které mi ukázaly, že komfort, který nám určité materiální vybavení poskytuje, je jen otázkou našeho smýšlení, společenského tlaku (masáže reklam) a zvyku.

Do porodnice s prvním dítětem jsem si vyšla jen s kabelkou s doklady a osobními věcmi. Přiznám se, že to nebylo tehdy vědomé rozhodnutí. Šlo o předčasný porod. Obešla bych se úplně bez všeho, jen ne bez svého dítěte. Holt někdy potřebujeme intenzivní životní zkušenost mezi životem a smrtí, abychom překopali celý život. A jak jsme tak hledali tu naši životní cestu, tak jsme se za posledních sedm let pětkrát stěhovali. Říká se, že někdy je lepší vyhořet, než se stěhovat. Ovšem tím, že začneme probírat své věci, začneme i přemýšlet o jejich důležitosti pro nás. Zkrátka přináší nám to otázky typu: Opravdu to potřebuji? Využiji to ještě k něčemu? Co mi to přináší? A pak přijdou tzv. „aha momenty“, které nám pomohou si utřídit, co z materiálních věcí je pro nás opravdu důležité.

Několik zásad při tvoření výbavičky pro ušetření peněz, zdraví, přírody i času

  1. Nenakupujte zbytečně dopředu – nevíte, jaké miminko bude a co bude preferovat. Vaše potřeby se také navíc časem můžou změnit.
  2. Méně je mnohdy více – upřednostňujte kvalitu před kvantitou.
  3. Zaměřte se na přírodní materiály – vlna, bio bavlna, konopí, hedvábí, bambus aj.
  4. Vyhněte se průmyslovému zpracování a chemii – vybírejte přípravky bez parabenů, silikonů, barviv, parfemací, ropy, PEGů aj. Zkrátka vybírejte 100% přírodní produkty. A pozor na označení jako např. „baby“ či „senzitive“. Obvykle tato označení nevypovídají to o tom, že se jedná o produkty přírodní nebo vhodné pro naše děti.   
  5. Minimalizujte jednorázové produkty – obklopte se opakovaně použitelnými věcmi a budete mít vždy vše po ruce.
  6. Recyklujte – mnohé věci lze pořídit z druhé ruky nebo naopak prodat dál či dokonce přetvořit v něco nového a užitečného.

Konkrétní doporučení, co si pořídit do porodnice nebo pro miminko najdete nesčetněkrát. Já zde chci vypíchnout jen ty užitečné věci, které jsou stále vnímány jako „alternativa“. Neuvidíte na ně žádnou reklamu a běžný prodejce vám je doporučovat nebude, protože to holt není business.

Jednorázové pleny a vlhčené ubrousky tvoří nejvíce nákladnou položku dětské výbavičky. Zároveň vytváří nejvíce odpadu a často jsou příčinou zdravotních problémů. Rozhodně tedy stojí za to se podívat na možnosti jak používat látkové pleny a látkové ubrousky. U nás v této oblasti najdete kompletní podporu i díky kurzům zdravého přebalování. Kromě toho, že začnete „látkovat“ miminko, tak může i sebe díky dámským látkovým vložkám. A nezapomeňte, že existují i látkové prsní vložky, které jsou výborným pomocníkem při kojení miminka.

Velký seznam tvoří doporučení na kosmetiku pro miminko. Po pravdě řečeno, zdravé miminko se obejde bez všech kosmetických přípravků. Pokožka miminka je velmi křehká a propustná. Vše, co na pokožku miminka naneseme, se dostává přímo do krevního oběhu, a tudíž i do všech orgánů a CNS. A proto, když už kosmetiku, tak pouze ze 100% přírodních složek. Stačí zvolit jeden přípravek. Buď olejíček do koupele, nebo olej na masáže. V obou případech vybírejte 100% rostlinné oleje lisované za studena např. Jemný mandlový olej nebo Měsíčkovou koupel.

Zvažte, v čem budete prát a jaké přípravky budete používat na úklid. I zde platí vyhnout se chemii a poohlédnout se po přírodních produktech. Jak jsem uvedla výše, označení „baby“ ani „senzitive“ nezaručuje, že přípravek je vhodný pro děti a bohužel někdy toto nemusí zaručit ani označení „eko“, takže nezbývá než pečlivě studovat složení. Pokud se vám tyto přípravky zdají být drahé, zvolte jejich bezobalovou variantu a ušetříte hned dvakrát - peníze i přírodu.

Těm úžasným drobečkům stačí jen maminčina náruč, kojení a jsou šťastní. Jsme to my rodiče, kdo potřebují ty všechny „nezbytnosti“ kolem. A s šátkem na nošení miminka nebo ergonomickým nosítkem bych počkala až po narození miminka, abyste vybrali společně, co vám sedne. Nicméně s používáním správně navázaného šátku na nošení od narození rozhodně nic nepokazíte, a kdyby se náhodou miminko nosit v šátku nechtělo, dopřejte mu čas.  Kolem třetího měsíce (každé miminko je jiné - proporčně i z pohledu psychomotorického vývoje) můžete pořídit ergonomické nosítko. Tyto věci navíc docela snadno prodáte na bazárku. Jestli se chcete ujistit, že vám nošení v šátku nebo ergonomickém nosítku vyhovuje, tak využijte půjčovnu šátků a ergonomických nosítek, ať si to pořádně otestujete.  

A co pro sebe do porodnice? Rozumím tomu, že v porodnici se hodí jednorázové hygienické potřeby, ale i ty lze vybírat takové, které nezatíží životní prostředí a budou šetrné k vašemu tělu. Snad ani nemusím zmiňovat, že i pro sebe je vhodné používat 100% přírodní kosmetiku. Samotný porod vám mohou zpříjemnit nejrůznější oleje a hodit se mohou i přípravky na ošetření hráze, jizev, prsou. A rozhodně si dopřejte i něco výživného, co vám dodá potřebnou energii. 

V našem týmu jsme se shodli na několika věcech, které nám usnadnily péči o miminko a zároveň nám ušetřily peníze. Jde o pratelné látkové přebalovací podložky a ubrousky. Především na cestách se hodil Medvídek a Perlička nejen na ošetření zadečku, ale i na běžné umytí pusinky a ručiček. A když už mluvím o cestování, určitě se vždy hodí mít kvalitní láhev, případně opakovatelně použitelnou kapsičku na příkrmy. Ale to má ve většině případů čas minimálně až do doby kdy bude miminku půl roku. Nenechte se oklamat reklamou a doporučením, že příkrmy jsou vhodné už od čtyř měsíců. Zde jde pouze o byznys, nikoli o zdraví vašeho miminka.

Při tvoření výbavičky si zkuste vzít jakýkoli seznam a výše uvedené zásady a porovnejte je. Může být zajímavým zjištěním, jakého výsledku se doberete. :-)