PODZIMNÍ POHLAZENÍ ANEB TEMNOTO, VÍTEJ
28. 11. 2017

PODZIMNÍ POHLAZENÍ ANEB TEMNOTO, VÍTEJ

Podzim je obdobím, kdy se člověk začíná obracet do svého nitra. Příroda se zpomaluje, usíná a stejně tak i v lidech se cosi zpomaluje, aktivita ustupuje do pozadí, a tím se objevuje prostor na zastavení se. Hustá mlha se prolíná s barevným listím na stromech, které pomalu opadává a při letu často vytváří dojem, že i čas se zpomaluje. Když člověk najednou vpluje do tohoto klidového režimu, může se mu stát, že se objeví mnoho myšlenek, na které nebylo v průběhu roku čas. Jako by se chtěla mysl vyčistit od svého obsahu. Z hlediska ženské cykličnosti patří podzim k premenstruační fázi. Tělo začíná být více unavené, chybí mu energie. Duše se také začíná víc ozývat. Objevuje se touha mít kolem sebe i v sobě pořádek. Navíc se můžou objevit nepříjemné pocity a z nich pramenící smutek, melancholie nebo třeba podrážděnost. Otvírá se intuice. Ne náhodou slavili Keltové právě v tomto podzimním období, konkrétně kolem Dušiček, nový rok. Tmavá část dne se bude až do zimního slunovratu prodlužovat. Právě v tento čas, kdy sílí tma venku a často i v nás, je dobré o sebe pečovat. Abychom podpořili svůj vnitřní plamen, který nás provede podzimním a zimním obdobím, můžeme si vytvořit rituály. Ráda bych se s vámi o několik z nich podělila.

Hodně důležité je dopřát tělu pravidelný odpočinek, nepřepínat ho a poslouchat jeho signály. Například po práci, ale klidně i kdykoliv během dne, je možné si udělat odpočinkovou čtvrthodinku. Uvařit si bylinkový čaj, vnímat jeho vůni a teplo. Ztišit se, ponořit se do přítomného okamžiku, uvolnit si tělo. Velkým pomocníkem nám při tom může být soustředění se na nádech a výdech. A pokud nám do mysli zabloudí myšlenky, zkusme je nechat volně plynout a jen tak je pozorovat.

Můžeme si také pravidelně zapalovat svíčky, a tak udržovat v našich příbytcích hladivé světlo, které nás spojuje s našimi předky.

Blahodárný vliv na psychiku mají také éterické oleje. Když nakapeme pár kapek do aromalampy, odměnou nám bude nejen provoněný byt. K cestě do hlubin našeho nitra nám pomůže éterický olej kadidlo nebo benzoe. Oba jsou vhodné pro zklidnění mysli, rozjímání a meditaci. Pokud v sobě cítíme napětí, úzkost či podrážděnost, skvělým pomocníkem bude grapefruit, sladký pomeranč či bergamot. Když se objeví fyzická či psychická únava, můžeme použít éterický olej z jedle, který je posilující a zároveň antiseptický na dýchací cesty. Sladká bylinná vůně levandule je univerzálním lékem na chmury různého druhu. Zklidňuje a připomíná nám prosluněné letní dny. Naopak rozmarýna pomáhá rozproudit energii a je považována za rozveselující bylinu. Kromě aromalampy můžeme také využít éterické oleje do koupele a to tak, že se lžící neutrálního koupelového oleje, hydrofilního oleje nebo smetany smícháme 3 – 10 kapek éterického oleje a přidáme do koupele. Sprchování si můžeme zpříjemnit sprchovými gely se směsí éterických olejů či používáním aromaterapeutických mýdel. Abychom co nejvíce prospěli svému zdraví, je důležité vybírat si kvalitní přírodní kosmetiku. Silice éterických olejů jsou v takovéto kosmetice nejen zdravotně nezávadné, ale také často mnohem kvalitnější, a tím pádem účinnější. Ve výběru éterických olejů je také důležité se informovat o účincích konkrétního oleje. Například levandule není doporučována lidem s nízkým tlakem, rozmarýna zase není vhodná pro lidi s tlakem vysokým.

Dalším důležitým prvkem, kterým si lze zpříjemnit tmavé a sychravé dny, je hudba. Existují dokonce vědecké studie potvrzující blahodárný vliv hudby na zdraví člověka.

Nesmíme také opomíjet stravu. V tomto chladném období bychom měli pít dostatek teplých tekutin a konzumovat teplá jídla. Například masový či zeleninový vývar je pro naše tělo přímo pokladem. Rovněž je žádoucí zařadit do jídelníčku zahřívací koření jako je zázvor či skořice. V sychravých dnech je také často potřeba tělo zahřát nejen zevnitř, ale i zvenku. V tomto případě nám skvěle poslouží nahřívací polštářek vyplněný jádry třešní či pohankovými slupkami. Z pohledu tradiční čínské medicíny je zimní období spojeno s ledvinami a močovým měchýřem. Oba tyto orgány jsou chladem oslabovány a jedním z prostředků, jak je posílit, je nahřívání beder a podbřišku suchým teplem. Pokud dojde k jejich výraznému oslabení, mohou se u nás projevit větší sklony k melancholii, smutku či strachu. Proto nepodceňujme význam tepla pro náš organismus.

V neposlední řadě je důležitá lidská blízkost. Nebojme se říct si o objetí, když se o nás zrovna pokoušejí chmury, ale i kdykoliv jindy, když cítíme, že to potřebujeme.

Ačkoliv na první pohled vypadá temnota jako nežádoucí návštěvník, ve skutečnosti je naše učitelka. Umožňuje nám podívat se na náš život z jiné perspektivy. Často nám vyjeví, co v našich životech nefunguje, co je třeba opustit, přijmout či změnit, a dovolit si tak posunout se dál. TAK TEDY VÍTEJ, TEMNOTO.

Článek pro vás napsala Bc. Veronika Stašková. Žena, která má ráda přírodu, tvorbu nejrůznějšího druhu a má otevřené srdce i mysl.