9. 10. 2017

LÁTKOVÉ VLOŽKY ANEB ZPŮSOB, JAK SI ZPŘÍJEMNIT SVÉ DNY

O látkových vložkách jsem se poprvé dověděla od kamarádky. Tehdy mě napadlo, jakožto milovníka historie, jak je zajímavé, že se v dnešní době ženy navrací k látkové podobě těchto hygienických pomůcek. Například v 19. století si ženy vycpávaly látkové pytlíčky suchým mechem či jinými savými materiály, aby tak docílily lepší absorpční schopnosti, a tyto pytlíčky následně používaly během svých dnů, jak uvádí historička Ruth Goodman v dokumentárním seriálu Victorian Farm.  Tehdy byla možnost volby, jak řešit hygienu v době menstruace, omezená. Dnes máme v naší společnosti na vybranou hned z několika variant.  Na prvním místě jsou stále jednorázové menstruační vložky či tampony. Avšak v posledních letech se zvedl zájem o menstruační kalíšky a stejně tak o látkové menstruační vložky. Já jsem se přiklonila k látkovým vložkám a ráda se s vámi podělím o své zkušenosti.

Dlouhou dobu jsem používala jednorázové vložky. Zkoušela jsem i tampony, ale necítila jsem se s nimi dobře, a tak jsem natrvalo zůstala u vložek. Postupně jsem však objevovala jejich alternativu. Nejdříve jsem vyzkoušela jednorázové vložky z bio bavlny. Byla jsem překvapena. Ačkoliv se také jedná o jednorázovou vložku, při jejím používání máte zcela jiný pocit než u klasické vložky. Připisuji to především tomu, že vložky z bio bavlny jsou mnohem více prodyšné a neobsahují chlor, parfémy a jiné látky obsažené ve standardních vložkách. Co se týče vložek látkových, zprvu jsem byla představou, že během svých dnů budu muset řešit skladování a přepírání látkových vložek, stresovaná. Zhruba po půl roce, co jsem začala používat vložky z bio bavlny, ve mně uzrál pocit, že možná by přece jen nebylo na škodu vyzkoušet také vložky látkové, jelikož kamarádka si je nemohla vynachválit. Kromě zvědavosti na mě také zapůsobil faktor ekonomický a ekologický.

Nejdříve jsem si koupila dvě látkové vložky, každou od jiného výrobce. A protože jejich používání bylo opravdu komfortnější než používání jednorázových vložek z bio bavlny, zanedlouho přibyla vložka od dalšího výrobce. Na základě tohoto experimentování jsem si našla typ vložky, která mi nejvíce vyhovovala, a podle toho jsem si postupně dokoupila celou sadu. Zpočátku jsem látkové vložky používala jen doma, ale po nějaké době jsem se odhodlala vyjít s nimi do ulic. Důvod byl prostý. Jsou totiž tak pohodlné, že si na ně člověk rychle zvykne a už nechce nic jiného. S používáním látkových vložek jsem začala více objevovat svou cykličnost, ke které nyní přistupuji mnohem více vědomě. Díky látkovým vložkám jsem více ukotvená ve své ženské podstatě. Ruční přepírání vložek je pro mě rituálem, při kterém jsem ponořená do sebe. Vnímám menstruaci jako dar a možnost napojení se na přírodu. A bonusem jsou krásné látky, ze kterých jsou vložky ušity, takže ve výsledku má používání látkových vložek i estetický aspekt. Používání látkových vložek je zkrátka radost!

Článek pro vás napsala Veronika Stašková. Žena, která má ráda přírodu, tvorbu nejrůznějšího druhu a má otevřené srdce a mysl.