18. 11. 2018

Vánoce jinak aneb tradičně netradiční Vánoce

Příroda nám letos hojně servíruje slunečné a teplé počasí, ačkoliv je už listopad. Nejsou zmatení jen ptáci, kteří odlétají do teplých krajin později, ale jsme zmatení i my, lidé. Aby taky ne, když jsme součástí přírody, na což občas zapomínáme. Téměř nic nenapovídá tomu, že čas pomalu směřuje k prosinci a k Vánocům. Podzim je časem zklidnění po letní aktivitě. Letos se nám však díky počasí toho zklidnění a útlumu zatím moc nedostává. Ladění se na vánoční období je tedy v současné době těžké, ale abychom se vyvarovali předvánočního stresu, můžeme se už nyní zamyslet, co pro nás vlastně Vánoce znamenají a zda k nim nechceme letos přistupovat jinak.

Často se předvánoční období nese v duchu stresu a tlaku hlavně proto, že si sami vytvoříme povinnosti, které musíme splnit, aby Vánoce mohly proběhnout. Snažíme se naplnit představy o dokonalých Vánocích. Ale čí to jsou představy? Ačkoliv si to neuvědomujeme, jsme součástí jakési společenské psychózy. Na konci října se nám ve schránkách objeví první letáky se zaručenými tipy na vánoční dárky a kolotoč se pomalu roztáčí. Nemusíme však na něj nastoupit. Nezapomínejme na to, že Vánoce nejsou o povinnostech, ale o radostech. Ráda bych se s vámi podělila o několik tipů, jak si Vánoce ozvláštnit, zjednodušit a zároveň je pojmout v ekologickém duchu.

Každý rok přemýšlíme, čím bychom naše blízké překvapili. Když člověk neví, co hledá, hledání je často složité, obzvlášť v dnešní době nepřeberných možností. Můžete si zkusit napsat všechna písmena abecedy na papírky, jedno z nich si vylosovat a poté se zaměřit na věci, které na to písmeno začínají. Najednou se vám zúží možnost výběru dárku, a navíc je to velmi hravá forma, která také klade důraz na fantazii. Můžete z toho udělat rodinnou tradici, kdy si každý člen rodiny vytáhne jedno písmeno a ostatním ho neprozradí. Na Štědrý den pak můžete spolu hádat nad rozbalenými dárky, kdo měl jaké písmeno.

Dárky nemusíte kupovat, ale můžete je vyrobit. Při výrobě do nich vložíte svůj čas a lásku. Například domácí šumivé koule do koupele jsou skvělým dárkem pro člověka, který rád relaxuje ve vaně. Praktickým dárkem je vlastnoručně upletená šála nebo ponožky. A co teprve domácí dobrůtky v podobě granoly, zavařeniny nebo domácího likéru. Milým dárkem bude také vlastnoručně ušitý látkový pytlíček naplněný voňavými bylinkami.

Mnozí z nás rádi nakupují dárky pro své blízké. Proč ne? Je však dobré se při nákupu zamyslet, zda daná věc, kterou hodláme dotyčnému koupit, nebude v jeho domácnosti pouze tzv. „chytačem prachu“. Při výběru dárků je nejdůležitější uvědomit si, jaké má daný člověk potřeby a zájmy. Jeden dárek od srdce potěší mnohem víc, než mnoho dárků, které budou po většinu roku ležet v koutě nebo ve skříni. Méně někdy znamená více i v tomto případě.

Dalším originálním dárkem mohou být poukazy. Nemusí se však jednat o let balonem nebo něco podobně bombastického. Dárkový poukaz můžete vyrobit sami doma a může se týkat třeba výletu s překvapením. Společně strávený čas je totiž často tím nejcennějším, co můžeme druhému člověku dát.

Při balení dárků také můžeme zapojit naši kreativitu. Místo klasického balícího papíru lze pořídit obyčejný šedý, který se používá na balení balíků, a pomocí tiskátka, které si vyrobíme z gumy, ho můžeme vyzdobit dle libosti. Další možností je použitý dárkový papír či tašky uschovat a použít je zase za rok. Dárky se však nemusí balit jen do papíru. Výborně nám poslouží i látky. Například šátky, kapesníky či povlečení na polštáře. Spolu s látkovou mašlí splní okrasnou funkci, ale přitom nevznikne žádný odpad. Možností také je, že látkový obal dárku se stane jeho součástí.

Co se týče ekologie, nemusí se týkat pouze balení dárků, nýbrž i samotný dárek může být šetrný k přírodě. Například pro „kávomily“ je ideálním dárkem bambusový termo hrneček. Naše nejmenší můžeme obdarovat silikonovou kapsičkou, která je vhodná jak na tekutiny, tak přesnídávky. Nejen pro ženy, které o sebe rády pečují, je vhodná přírodní kosmetika, kterou navíc můžeme doplnit látkovými odličovacími polštářky. Originálním dárkem se také může stát bambusový kartáček na zuby doplněný přírodní pastou nebo síťovka, která se opět vrací do módy.

Jak jsem již výše zmínila, nejdůležitější je strávený čas s lidmi, které milujeme. Společné pečení cukroví, zpívání koled, sledování pohádek a sdílení radosti u vánočního stromku, jsou chvíle, které se nám vryjí hluboko do srdce, a na které budeme vzpomínat celý život. Dodržování starých vánočních tradic nebo vytvoření vlastních tradic jsou také cestou, jak tento sváteční čas roku ozvláštnit. Co si pamatujete z Vánoc, když jste byli dětmi? Pamatujete si všechny dárky, co jste kdy dostaly nebo máte v sobě spíše vzpomínky na vůně a atmosféru, která u vás v období Vánoc panovala? Vánoce by samy o sobě bez konání člověka neexistovaly, proto se říká, že Vánoce se musí vytvořit. Jaké Vánoce si vytvoříme je jen a jen na nás.

Článek pro vás napsala Veronika Stašková, žena, která má ráda přírodu, tvorbu nejrůznějšího druhu a objevování cest ke svému nitru.